Neřízené protlaky
Bezvýkopová pokládka inženýrských sítí využitím zemních raket
Zemní raketa - neřízené protlaky
Neřízené protlaky se provádějí pomocí pneumatického protlačování zemní raketou, kdy pohyblivá hlavice se sekáčem narušuje silnými rázy okolní materiál. Současně s sebou zatahuje ochranné PVC trubky o max. DN 225mm. Zemní raketa je pracovní nástroj ve tvaru železného válce s profilovanou razící hlavou. Na cíl je nasměrována zaměřovací optikou. K úskalí této technologie patří fakt, že během práce již není možné ovlivnit směr rakety. Proto se také tento způsob nazývá „neřízený protlak“.
Tato technologie je využívána zejména na kratší vzdálenosti (maximální délka 15m) a také v místech, kde není dostatečný prostor pro umístění stroje pro řízený protlak. U vstupní i výstupní jámy postačí prostor 2,2 x 1,2m. Jáma samozřejmě musí svou hloubkou odpovídat hloubce požadovaného vrtu. Pokud není možnost připravit stejnou koncovou jámu o daných rozměrech, lze v některých případech s raketou i vycouvat a ochranné potrubí dodatečné vsunout do vrtu. Při couvání však hrozí zasypání vrtu.
Neřízený protlak v praxi
Neřízený protlak je využíván na kratších vrtech a také tam, kde nelze z důvodu nedostatku místa přistavit velký stroj pro řízené vrtání.
Pro jasnější představu o průběhu práce na neřízeném protlaku, shlédněte krátkou animaci. V tomto případě je však chránička vtažena do vrtu až dodatečně, což je možné jen v jílovitých půdách, kde nehrozí zasypání vrtu. V našich podmínkách je spolehlivější tahat chráničkou za raketou.
- Díky této technologii je možné umísťovat pod komunikacemi různá podzemní vedení či zavádět domovní přípojky bez výkopů, přičemž odpadají vysoké náklady nejen na výkopy, ale i na následné úpravy povrchů.
- Tato technologie umožňuje pokládky či přeložky potrubí a kabelů inženýrských sítí o průměru max. DN 160mm a maximální délce 15m.
- Během provádění prací nedochází k téměř žádnému omezení, tudíž komunikace či železniční trať může zůstat v provozu
- Raketa pracuje na principu vzduchem poháněného pístu, který naráží do vrstev zeminy, a tím dochází k jejímu posuvu, rozdrcení hornin a jejich stlačení na okraje otvoru.
- Raketa si poradí i s průnikem přes kameny, ale její směr se nedá ovlivnit, proto se tomuto zemnímu protlaku říká neřízený.
- Stavební připravenost pro tuto technologii je nenáročná. Stačí startovací jáma o rozměrech 2,2×1 m a samozřejmě požadované hloubky. V ideálním případě je vhodná také stejná koncová jáma o daných rozměrech.
Realizované projekty
Ukázky z realizací neřízených protlaků v místech, kde nebylo možné využít řízený protlak z důvodu nedostatku místa pro přistavení velkého stroje pro řízené vrtání či v případech, kde se jedná o kratší vzdálenosti.